Sıkça Sorulan Sorular

Valorantrandomhesaplar sitesini yeni kullanmaya başlayan her üyemizin sıkça sorduğu sorulara buradan yanıt bulabilmeniz mümkün. Eğer sorunuza çözüm bulamadıysanız, profilinizden destek talebi oluşturabilirsiniz.

1. Nasıl Sipariş Verilir

Sitemizden alacağınız ürünü sepete ekleyiniz. Menüden sağ üstten “Sepet” düğmesine tıklayarak ödemenizi kartla veya site bakiyesiyle yapmanız mümkündür.

2. Siparişimi Nereden Görebilirim

Sitemizin sağ üstünde “Profil” sekmesine tıkladıktan sonra “Ürünlerim” seçeneğinden aldığınız ürünü görüntüleyebilirsiniz. Aynı zamanda mail adresinize gönderilen maili kontrol ediniz. Hesap bilgilerine erişmek için ise ürün bilgilerinin yer aldığı yerin en sağında bulunan “Ürün Bilgisi” yazısına tıklayarak açılan baloncukta bilgilerinizi görebilirsiniz.

3. Hesap Bilgileri Hatalı Çıktı Ne Yapmalıyım ? 

Satın aldığınız ürünün bilgileri yanlış veya hatalı ise, sitemizin sağ üst tarafından “Profil” düğmesine tıklayıp, “Destek” sekmesine giriniz. Ardından yeni destek talebi oluşturunuz ve konu başlığı, içeriği bilgilerini ayrıntılı şekilde doldurarak, hesap bilgilerinizin yanlış olduğunu belirtiniz. 30 dakika içerisinde temsilcilerimiz sizinle iletişime geçerek sorunu çözecektir.

4. Referans Sistemi Nasıl İşliyor ?

Her üyeye özel bir referans bağlantısı bulunmaktadır. Bu bağlantıyı arkadaşlarınızla veya sosyal medyada reklama yaparak paylaşmanız gerek. Referansınız ile üye olan her kullanıcıdan %5 TL kazanabilirsiniz.  Örnek: Referansınız 100 TL'lik bir alışveriş yaptığı zaman size 5 TL bakiye yüklenir. Bu bakiye ile sitemizden alışveriş yapabilirsiniz.

5. İade Garantisi Mevcut mu ?

Verilen siparişlerde değişim garantisi mevcuttur. Hesap bilgilerinin ya da ürününüzün bilgilerinin yanlış ya da eksik çıkması durumunda para iadesi yapılamaz. Sadece değişim yapılır yenisi sağlam şekilde teslim edilir.